اصطلاح فلزات سبک(Light metals) به دسته ای از فلزات عنوان می شود که دارای عدد اتمی کم می باشند. تفاوت بین فلزات سبک و سنگین مشخص است. لیتیم، برلیم، سدیم، منیزیم و آلومینیم معروف ترین آنها هستند. فلزات دوره چهار تا قبل از نیکل شامل فلزات سبک هستند. فلزات سنگین تر از نیکل معمولا فلزات سنگین نام برده می شوند. معمولا فلزات سبک نسبت به سنگین ها کمتر سمی هستند. برلیم سمی است اما به ندرت در مقدار های زیاد یافت می شود. وانادیم کمتر به عنوان فلز سبک شناخته می شود این فلز نیز سمی می باشد(منبع).

در اینجا منظور از فلزات سبک آلیاژهای آلومینیم و مس می باشد. این شرکت به منظور تکمیل فرایند طراحی و ساخت بخش ریخته گری فلزات سبک را راه اندازی کرده است و توانایی سرویس دادن به شرکت های درخواست کننده را نیز دارا می باشد.

در جدول زیر آلیاژهای پرکاربرد مس بهمراه کاربردهای آنها و درصد وزنی عناصر تشکیل دهنده آورده شده است. در این شرکت آلیاژسازی و ریخته گری آلیاژهای مس مطابق جدول زیر انجام می شود.

 

 همچنین شرکت توانایی ریختگی و آلیاژسازی انواع آلیاژهای مس - بریلیم را دارا می باشد آلياژهاي مس  بریلیوم در بازه 0/12-3 در صد برليم داشته و داراي خواص مكانيكي همچون استحكام تسليم در حدود 130 مگاپاسكال دارند. در كنار استحكام بالا داراي هدايت الكتريكي بسيار بالايي هستند. كاربردهاي الكتريكي، ماشين هاي جوش، non sparking applications يا سيستمهاي بدون جرقه، فنرهاي كوچك، قالبهاي داي كست، پلاستيك از كاربردهاي آلياژ مس- بریلیوم است.

 كاربرد های مس بریليم

 1) دیسک جهت دستگاههای درز (قرقره جوش)

 2) الکترود جهت دستگاههای اسپارک (براده برداری جرقه ایی)

 3) قطعات متشکله یاطاقانهای تحت فشار بالای مکانیکی در صنعت  الکتریسیته

 4) اجزاء قالبهای پلاستیک برای هدایت حرارت

 5) صفحات خنک کننده و قالب جهت ریخته گری فلزات غیر آهنی

 

در این شرکت آلیاژهای مختلف مس-بریلیوم مطابق استاندارد تا 2% بریلیوم در شکل های مختلف (دیسک، ورق و ... ) تولید می شود.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون آلیاژهای مس-بریلیم به این بخش مراجعه کنید.

 

اطلاعات تماس

نجف‌آباد-فلکه دانشگاه آزاد خیابان نوآوران جنب خمکاری ظریف پلاک ۲ / کدپستی 8515787854

ایمیل : ipfimail@gmail.com

مدیریت: ۰۹۱۳۶۸۶۰۰۵۰